وضعیت بلایای طبیعی طی یک دهه گذشته :

در گزارش اخیر مرکز تحقیقات اپیدمیولوژی بلایای طبیعی در «ژنو» آمده است که طی یک دهه گذشته میزان وقوع بلایای طبیعی به شدت افزایش یافته است.

ایسنا نوشت:

 بر اساس گزارش اخیر مرکز تحقیقات اپیدمیولوژی بلایای طبیعی ـ CRED ـ در «ژنو» این موضوع مشخص شد که طی یک دهه اخیر یا به عبارتی بین سال‌های 2000 میلادی تا 2009 میلادی دنیا با وقوع بلایای طبیعی به ویژه زمین لرزه و سیلاب و توفان‌های سهمگین استوایی مواجه بوده است. به طوری که طی این یک دهه تعداد بی‌شماری از سکنه کره زمین در قاره آسیا، اروپا و آمریکا جان خود را از دست داده و میلیون‌ها نفر نیز بی‌خانمان شدند.

در گزارش این مرکز تحقیقاتی همچنین آمده است که سیر صعودی وقوع بلایای طبیعی در دنیا طی یک دهه گذشته به یک فاجعه بدل شده است. به طوری که هنوز هم سکنه بر جای مانده در نواحی همچون «اندونزی»، «هندوستان» و «استرالیا» از تاثیرات طولانی مدت سیلاب، سونامی و زمین لرزه و آتش‌سوزی در عذاب و رنج هستند و بهبودی کامل این مناطق بحران‌زده تا سالیان متمادی به طول می‌انجامد.

«دپاراتی گویا ـ سامپیر» ـ مدیر اجرایی مرکز تحقیقات اپیدمیولوژی بلایای طبیعی ـ در این باره خاطر نشان کرد: طی سال‌های 2000 میلادی تا 2009 میلادی دنیا با 385 بلایای خانمان برانداز برخاسته از طبیعت مواجه بوده است. به طوری که این میزان نسبت به سال‌های 1980 میلادی تا 1989 میلادی رشد 233 درصدی داشته است. همچنین اگر بخواهیم میزان وقوع بلایای طبیعی را بین سال‌های 1990 میلادی تا 1999 میلادی با دهه گذشته مقایسه کنیم باید به این موضوع اشاره کنیم که میزان وقوع بلایای طبیعی 67 درصد افزایش داشته است.

در گزارش این مرکز تحقیقاتی همچنین آمده است که 60 درصد بلایای طبیعی مربوط به وقوع زمین لرزه‌هایی مرگ‌بار و خانمان برانداز و رخدادهای مربوط به تغییرات جوی نظیر سیلاب، خشکسالی و توفان است. به طوری که پس از سال 1950 میلادی، دهه 2000 تا 2009 میلادی اولین دهه در سیر صعودی وقوع بلایای طبیعی محسوب می‌شود.

رییس مرکز تحقیقات اپیدمیولوژی بلایای طبیعی در ادامه خاطر نشان کرد: اگر از خود بپرسیم که آیا وقوع بلایای طبیعی ناشی از تغییرات ناخوشایند جوی است، باید به آن پاسخ مثبت داد، چرا که با افزایش روند این تغییرات زمین دگرگون می‌شود و این عامل مهم در بروز این حوادث طبیعی خواهد بود.

 مرکز تحقیقات اپیدمیولوژی بلایای طبیعی ـ CRED ــ که یک مرکز بین‌المللی است، در سال 1971 میلادی و در ژنو تاسیس شد و یکی از بخش‌های دانشگاه «کاتولیک دولوین» در «بروکسل» محسوب می‌شود. از طرفی، این مرکز تحقیقاتی از سال 1980 میلادی با سازمان بهداشت جهانی ـ WHO ـ نیز به تبادل اطلاعات می‌پردازد.

 

گسترش بلاهای طبیعی در جهان


نویسنده: شادی حسینی

طی سالهای اخیر شاهد گسترش بلاهای طبیعی در جهان هستیم.در این میان زلزله،سیل،گردباد ،طوفان و... هریک در مناطقی از جهان قربانیانی داشته اند. پاپه گزارش موسسه خیریه آکسفام انگلیس، در دو دهه گذشته وقوع بلایای طبیعی بر کره زمین چهار برابر شده است.
    اواخر دهه 80 میلادی کره زمین به طور متوسط شاهد سالی 120 بلای طبیعی بود که این رقم اکنون به سالی 500 بلای طبیعی افزایش پیدا کرده است. همچنین بر اساس گزارش این موسسه خیریه، افزایش گاز های گلخانه ای عامل اصلی ایجاد بلایای طبیعی مرتبط با شرایط جوی است. در این میان خاوردور یکی از حادثه خیز ترین مناطق جهان محسوب می شود .اخیرا شاهد وقوع زلزله های متعددی در این منطقه بوده ایم که هریک خساراتی نیز در بر داشته است.در آن میان زلزله بیشتر از هر گونه بلای طبیعی دیگر به وقوع پیوسته است.زمین لرزه یا زلزله، لرزش و جنبش خفیف یا شدید زمین است که به علت آزاد شدن انرژی ناشی از اغتشاش سریع در پوسته زمین در مدت کوتاه به وقوع می پیوندد. محلی که منشاء زلزله بوده و انرژی از آنجا خارج می شود را کانون زلزله و نقطه بالایی کانون در سطح زمین را مرکز زلزله گویند. پیش از وقوع زمین لرزه اصلی معمولازلزله های خفیفی در منطقه روی می دهند که به پیش لرزه معروفند. به لرزشهای بعدی زمین لرزه نیز پس لرزه گویند که با شدت کمتر و با فاصله زمانی گوناگون میان چند دقیقه تا چند ماه رخ می دهند. زلزله به سه صورت عمودی، افقی و موجی به وقوع می رسد که قسم آخر از شایعترین آنهاست.در این راستا شاهد هستیم که خاوردور به علت شرایط جغرافیایی و هم مرز بودن خود با آبهای اقیانوس آرام و اقیانوس هند شاهد وقوع زلزله های زیادی بوده است.بررسی مورد دو زلزله اخیر در منطقه خاوردور می تواند تاحدودی گویای این مطلب باشد. اخیرا زمین لرزه ای قوی با قدرت 7/6 ریشتر سومباوا در جنوب شرقی اندونزی را لرزاند. پس از وقوع سونامی جزایر اندونزی به مناطقی ناآرام و حادثه خیز تبدیل شده اند. زلزله اخیر اندونزی ساعت 02:12 بامداد در 44 کیلومتری غرب “رابا” اتفاق افتاد و احتمال خطر وقوع سونامی وجود داشت، اما سپس رفع شد. آژانس زلزله نگاری اندونزی نیز قدرت این زمین لرزه را 7/6 ریشتر اعلام کرد. اندونزی کشوری است که روی کمر بند زلزله کره زمین قرار دارد و در دسامبر 2004 زلزله ای پر قدرت باعث وقوعی سونامی وحشتناکی در این کشور شده و منجر به کشته شدن 170 هزار اندونزیایی شد.
    ژاپن نیز از جمله کشورهای زلزله خیز دنیاست.البته به علت به کارگیری تاسیسات ضد زلزله در ساختماهای ژاپن معمولاتلفات جانی زلزله های ژاپن بسیار اندک است.به تازگی زلزله ایاستان “فوکوشیما” در شمال شرقی این کشور را لرزاند. این زمین لرزه استانهای میاگی، ایواتا و توچیگی ، کاتسورائو ، فوکوشیما، موری اوکا و مناطق مختلف این استانها را نیز تکان داده است. کانون این زلزله در اطراف استان فوکوشیما ذکر شده است. ژاپن به علت قرارگرفتن بر روی چهار گسل بزرگ از جمله کشورهای زلزله خیز جهان به شمار می آید به طوری که گفته می شود حدود 20درصد از زلزله های کل جهان در این کشور بوقوع می پیوندد. در ژاپن به طور میانگین هر سال حدود دو هزار زمین لرزه محسوس رخ می دهد اما به دلیل تدابیر اندیشیده شده آسیب های جانی و مالی ناشی از آن بسیار کم است. در نهایت اینکه آموزش و پیشگیری دو راه اصلی مقابله با بلایای طبیعی محسوب می شود.با توجه به فراگیر شدن بلایای طبیعی در خاوردور و دیگر مناطق دنیا،نیاز به آموزش در این خصوص چندین برابر شده است.در این میان ارگانهای غیر دولتی می توانند نقش فعال و موثری ایفا نمایند.

سال گذشته 946 حادثه طبیعی در ایران اتفاق افتاده است

خبرگزاری فارس: معاون اول رئیس جمهور گفت: درحالی که در سال گذشته تعداد 946 حادثه طبیعی در ایران اتفاق افتاده است ولی تعداد تلفات تنها 210 نفر بوده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، پرویز داودی معاون اول رئیس جمهور در کنفرانس بین المللی مدیریت خطرپذیری بلایای طبیعی در منطقه کشورهای عضو سازمان اکو با اشاره به اینکه منطقه اکو جز آسیب پذیرترین مناطق جهان از نظر بلایای طبیعی به شمار می‌رود، گفت: 20 تا 30 درصد زیان های اجتماعی و اقتصادی ناشی از سیل، زلزله و خشکسالی در این منطقه روی می دهد.
وی افزود: بر اساس آمار سازمان ملل متحد در 15 سال گذشته به طور متوسط سالانه 41 هزار نفر در منطقه آسیا و اقیانوسیه بر اثر حوادث طبیعی جان خود را از دست می دهند و 29 میلیارد دلار نیز زیان وارد می شود.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: نقش کشورهای منطقه را در مقابله با این حوادث و کاهش زیان های ناشی از آن، بسیار تعیین کننده است و همکاری بین اعضای اکو می تواند علاوه بر کاهش مشکلات، سبب رشد اقتصادی منطقه نیز شود.
داودی به منابع غنی زیرزمینی و انسانی ایران اشاره کرد و افزود: ایران یکی از ده کشور آسیب پذیر در برابر بلایای طبیعی در جهان است و همه ساله زیان های فراوانی در این بخش می بیند.
وی تصریح کرد: ایران برای پیشگیری از آثار بلایای طبیعی اقدامات فراوانی انجام داده است، به طوری که دو سال پیش، 723 مورد حادثه در ایران روی داد اما تلفات آن 309 نفر بود درحالی که در سال گذشته تعداد حوادث به 946 رسید ولی تعداد تلفات آن به 210 نفر کاهش یافت.
داودی تصویب لایحه تشکیل سازمان مدیریت بحران را از جمله اقدامات اساسی و موثر در کاهش زیان های ناشی از بلایای طبیعی برشمرد و تاکید کرد: تعیین به موقع اعتبارات و اجرای سیاست پیشگیری محوری و تعیین دهداران به عنوان مسئولان روستایی در علت یابی حوادث و مقاوم سازی چهارصد هزار مدرسه و خانه روستایی در سال، توسعه بیمه همگانی و گنجاندن برنامه آموزشی لازم در نیروهای مسلح و بسیج برای سرعت بخشیدن به مقابله با حوادث طبیعی، در کاهش تلفات و زیان های ناشی از بلایای طبیعی موثر بوده است.
معاون اول رئیس جمهور گفت: در سال گذشته دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای سیاست کاهش زیان های ناشی از بلایای طبیعی گام های کوتاه مدت و بلندمدتی برداشت و دبیرخانه اجرایی کنفرانس مجمع ملی کاهش خطرپذیری بلایا را تاسیس کرد.
داودی بر اهمیت پایه گذاری سازمان همکاری و ایجاد سیستم های هشداردهنده و واکنش سریع در کاهش زیان های ناشی از بلایای طبیعی تاکید کرد و ایجاد و تقویت این گونه سیستم ها را خواستار شد.

 

گزارش خسارات بلایای طبیعی جهان در سال 2008

   

زیست‌بوم- همشهریآنلاین:
یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بیمه جهان اعلام کرد سال گذشته میلادی از نظربلایای طبیعی یکی از سخت‌ترین سال‌ها بوده است.

به گزارش بی‌بی‌سی مونیخ آر ای در این باره اعلام کرد تاثیر فجایع این سال هم ازنظر تاثیرات جانی و هم تاثیر اقتصادی بیشتر از سال 2007 بوده است.

این شرکت عنون کرده است گرمایش جهانیتاثیر زیادی برمخرب بودن بلایای طبیعی مانندسیلو توفان‌های اقیانوسیداشته است. این شرکت در همین راستا خواسته است که دولت‌ها بر میزان گازهایگلخانه‌ای نظارت بیشتری داشته باشند تا از میزان بلایای طبیعی غیرقابل‌کنترل بیشترکاسته شود.

شرکت مونیخ آر ای در بیانیه سالانه خود اعلام کرده گرچه در سال گذشته رویدادهایزیان‌بار کمتری به وقوع پیوسته است اما تاثیر این فجایع بیشتر بوده است. در این سالحدود 220 هزار نفر در فجایعی همچون توفان‌، سیل وزمین‌لرزه‌جان خود را از دستدادند که بیتشرین میزان از سال 2004 به بعد به شمار می‌رود؛ سالی که در آنسونامیبزرگ جنوب شرقی آسیاباعث کشده شدن ده‌ها هزار نفر شد.

در همین حال خسارت‌های جهانی در این سال حدود 200 میلیارد دلار بوده، که حدود 45میلیارد دلار خسارت بیمه‌نشده بخشی از آن بوده است و این میزان کلا 50 درصد بیشتراز سال 2007 است. این میزان خسارت سال 2008 را پس از سال‌های 1998 و 2005 به سومینسال پرخسارت تبدیل کرده است. در سال‌های 1995 و 2005 به ترتیب زمین‌لرزه کوبه درژاپنو توفان کاترینا درآمریکاخسارت‌های بی‌شماری بهجا گذاشه بودند.

در میان قاره‌ها آسیا قاره‌ای بوده که بیشترین میزان خسارت بلایای طبیعی متوجهآن بوده است. توفان نارگیس در میانمارنزدیک 130 هزار نفررا کشت و منطقه دلتای ایراوادی را با خاک یکسان کرد [میانمار در بحران توفان]. ایندر حالی بود که زمین‌لرزه استان سیچوان درچین

/ 0 نظر / 32 بازدید